آموزش نرم افزاری سرمه دوزی و روبان دوزی

  1 عدد DVD اورجینال شرکتی، قابل اجرا در DVD پلیرهای خانگی و کامپیوتر
  قیمت: 8700 تومان

  با خرید نقدی
  ارزانتر خرید کنید،
  زودتر بسته را دریافت کنید و
  در قرعه کشی شرکت کنید.

  «««چرا باید ما را برگزینید؟»»»

شناسنامه مجموعه آموزش نرم افزاری سرمه دوزی و روبان دوزی

تعداد دیسک: ۱ عدد DVD اورجینال شرکتی
قیمت پشت جلد: ۸۷۰۰ تومان
قابل اجرا در DVD پلیرهای خانگی و کامپیوتر
تولید کننده: موسسه فرهنگی لوح گسترش دنیای نرم افزار سینا

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

اطلاعات بیشتر درباره مجموعه آموزش نرم افزاری سرمه دوزی و روبان دوزی

هنر سرمه دوزی

سُرمِه‌دوزی دوخت انواع ملیله فلزی روی پارچه‌های نفیس محکم از جمله ترمه است، که به همین دلیل ترمه‌دوزی و ملیله‌دوزی هم گفته می‌شود. سرمه دوزی یکی از رودوزی‌های شاخص و فاخر ایرانی است، نخ سرمه به عنوان مواد اولیه اصلی این هنر نخی است که با استفاده از طلا‌ و یا نقره یا مطلا‌ و آلیاژهایی به صورت لوله‌ای صاف و محکم و یا انعطافی و یا به صورت چهار گوش مربعی یا مستطیل تابیده می‌شود. این نوع نخ حالت ارتجاعی دارد و به هر شکل ممکن حالت می‌گیرد. (البته امروزه بیشتر به صورت فنر ریز و طویلی است که به‌اندازه لا‌زم بریده شده و سوزن و نخ از داخل آن عبور کرده و بر روی پارچه دوخته می‌شود.
سرمه‌دوزی بشکل ملیله‌دوزی که قطعات نقره و طلا به شکل مفتول تو خالی بوده از زمان هخامنشیان و ساسانیان رایج گشته و در زمان صفویان به اوج خود رسیده‌است و اکنون با الیاف بدل طلا و نقره تهیه می‌شود و به همین دلیل در سطح گسترده مورد استفاده عوام می‌باشد و در گذشته جهت لباس و پرچم و روکش مقابر و پرده خانه خدا به کار می‌رفته‌است. از تاریخچه این نوع دوخت در دوران کهن، نوشته ای در دست نیست ولی آنچه مسلم است توجه ایرانیان به آرایش یقه لباسها وسمبوسه های لشگری و درباری و تزئین درفشها آنها را وادار به تولید این نوع نخهای تزئینی میکرد.
زمان رواج این نوع نخ را می توان دوره اشکانیان دانست. در این دوره فراورده های دوخت تزئینی که یکی از اقلام صادراتی ایران را تشکیل می داد و یکی از هنرهایی که اسکندر مقدونی را به حیرت واداشته بود وجود پارچه های زرفت ودوختهای تزئینی ایرانی بود که سرمه دوزی نیز یکی از این دوختها بوده است. در دوره ساسانی نیز این هنر ادامه داشت تا اینکه در دوره صدر اسلام با عنایت به تعهدات هنرمندان ایرانی برای تولید پرده خانه خدا سرمه دوزی به منتها درجه شکوفایی رسید در این دوره سوره های کوتاه و یا آیاتی از قرآن مجید بشیوه خطوط سته محقق، ریحان، ثلث، نسخ، رقاع و توقیع طراحی و سرمه دوزی می کردند ولی روی نوشته یا قبلا نخ ضخیمی مثل قیطان می دوختند بعد روی آنرا با سرمه
دوزی بصورت ساقه دوزی می پوشاندند تا جلای خاصی به آن می بخشید یا در پرده فیس خانه خدا که یادگار دوران تیموروی است و اکنون در موزه ایران باستان نگهداری می شود. انواع دوختها از جمله: ابریشم دوزی، گلابتون دوزی، ده یک دوزی، کمند دوزیف شرفه دوزی و سرمه دوزی در ان دیده می شود.
در تمام دوره های اسلامی این دوخت از مجد و شکوه بالایی برخوردار بوته است. دوره اوج این هنر در عصر صفوی بوده است.
آثار باقیمانده از این دوره خود گواه بر این مدعا است. پرده نفیسی که در موزه هنرهای تزئین یایران نگهداری می شود و مربو ط به این دوره می باشد گویای اوج تحول این هنر می باشد. در روی این پرده که با نقش محرابی حیوانی طراحی و نقش پردازی گردیده است انواع دوختهایی از قبیل: گلابتون دوزی، ده یک دوزی، پیله دوزی، سرمه دوزی و ملیله دوزی دیده می شود. در دوره های بعدی یعنی افشار، زند ، قاجار و معاصر، این دوخت به سیر تحول خود ادامه داده و در این دوره ها نخهای سرمه از لحاظ کیفی و کمی اصالت خود را از دست داده اند ولی تعداد آثار باقیمانده از ایندوران حکایت از ادامه رواج این دوخت دارد.
این دوخت در اکثرموارد با دوختهای دیگر هماره می باشد مثل دوختهایی از قبیل: پیله دوزی، ملیله دوزی، گلابتون دزیف شرفه دوزی، شمسه دوزی، ده یک دوزی، صدف دوزی، سنگ دوزی، مرصع دوزی، منجوق دوزی،پولک دوزی، زغره دوزی، مروارید دوزی و غیره.
نقوش متعددی که در سرمه دوزی بکار گرفته می شود عبارتند از: انواع گلهای گلدانی و صحرایی و حاشیه ای و جناغی، حرابی، محرماتی راست و کج، انواع بته جقه ای ها، سروی، سروچه، گل بادامی، انواع خطوط و کلمات بخصوص خطوط طغرایی معمایی، مثنی، دیوانی، گلزار، اسلیمی و ختایی، نقوش حیوانی و انسانی، انواع پرندگان بخصوص طاووس، جغد، خوشه های انگوری، انواع میوه ها، ستاره ها، ترنی و سر ترنجی و نیم ترنجی و کتیبه ای و غیره.
از سرمه دوزی برای تزئین: انواع تابلوهای تزئین، تزئینات دور یقه، پبش سینه، سمبوسه، کمربند و کیسه های پول، قلمدانف شانه، مسواک، قیچی، مهر، سرمه دان، رویه سینه، حنابندان عروس، سفره های قند، بقچه سوزنی، سجاده، پرده های نفیس، جهازیه عروس، رویه جعبه های نفیس، رو میزی، رو کوسن، و غیره استفاده می نمایند.
از مراکز این دوخت می توان به شهرهای: اصفهان، تهران، بندرعباس، کاشان، یزد، استان هرمزگان و قسمتی از استان کردستان و قزوین اشاره نمود.
این دوخت معمولا بر روی: مخمل، ماهوت، ابریشم، تافته، اطلس، ساتن، و پارچه های ابریشمی انجام می گیرد.
برای دوخت سرمه نخست طرح را روی کاغذ کشیده و روی پارچه نقش اندازی نموده و طرح را روی پارچه رواندازی نموده سپس طرح را بوسیله پنبه یا فتیله یا ابریشم برجسته نموده و با بست های ریز و چسب، بر زمینه محکم می نمائیم سرمه هایی که در دسته های ۵ الی ۲۵ سانتیمتری است بدقت یکی از رشته های سرمه را جدا می کنیم. البته موقع قیچی نمودن باید دقت نمائیم که سر نخ سرمه بجایی گیر نکند که تمام رشته باز شود سرمه را به اندازه دلخواه بریده و سوزن و نخ را توی سرمه فرو میکنیم و قسمت داخل متن را ساتن دوزی یا زرک دوزی می نمائیم هنگامی که برگهای طرح بزرگ می باشد باید آن را از طول به دو قسمت کنیم سپس هر قسمت را با سرمه.
با دوخت برگ دوزی جناغی جداگانه می دوزیم طوری که مشخص شود. باید سعی نمائیم شلالها کاملا کنار هم و موازی با یکدیگر در هر قسمت دوخته شود. دوخت ساقه ها بشیوه ساقه دوزی باید انجام شود. با سرمه میتوان انواع دوختها قلاب، دندان موشی، زیگزاگ دوزی و همچنین انواع دوختهای تزئین را انجام داد.
از انواع دوختهائی که بیشتر در این دوخت بکار می رود می توا ن به دوخت: زنجیره ای، برگ دوزی، جناغی، دوردوزی، مارپیچ الوان روی زنجیره، دوخت ساتن، دوخت مورب، ساقه دوزی و بست دوزی، دندان موشی و زیگزاگ های مختلف را نام برد. از انواع سرمه های موجود می توان به سرمه مات، سرمه الماسی )شان شاین(، سرمه بلرسنت طلایی و نقره ای، سرمه ساده وباریک و ضخیم و سرمه فرانسوی اشاره نمود.
خانم زینب السادات عارفی متولد اول بهمن ۱۳۳۶ تهران که در سرمه دوزی سابقه ۳۵ ساله دارد. مدت ۸ سال است که حرکتی نوین را در دوخت سرمه ایجاد کرده که حاصل آن خلق آثار نفیس و ارزشمندی است تحسین برانگیز و درخور تقدیر البته ایشان آنرا نتیجه یک اتفاق در زندگی خود می‌داند که سبب تفاوت نگاه وی به سرمه دوزی و ایجاد سبک و سیاق کنونی وی شده وجود عناصر هنری نظیر بافت، رنگ، طرح، نقطه و خط در کنار فناوری نوین در دوخت سرمه و تلفیق آگاهانه گذشته و حال، با اولین نگاه به آثار ایشان به چشم می‌خورد بطوری که می‌توان دریافت که بیان بصری و شیوه‌های کاربرد تکنیک در دوخت هر دو در قالب طراحی موزن و فن استادانه در جهت یکدیگر حرکت می‌کنند، نقوش و طرح‌های اسلیمی و گل‌های ختایی حالتی استوار و تذهیب گونه دارند.
دوخت سرمه‌ها به گونه‌ای اجرا شده که گویی با مداد طراحی نقوش را با‌هاشورهای منظم و در موازات هم پدیدار کرده و در موارد لزوم مواد دیگری چون مروارید‌های ریز و منجوق و پولک و پارچه‌های مخمل و ترمه و ساتن بکار گرفته شده تا حضور رنگ را در آثار خود متجلی سازد. قدر مسلم این رخداد اتفاقی نبوده بلکه حاصل بلوغی هوشمندانه و حرکتی درست و انسجام یافته و متشکل از عناصر هنری و فنی در ساختار کلی در ادامه مسیری بوده که سال‌ها پیش آغاز گردیده بود. با وجود خلق و خوی صبورانه و آرام و تعمق در بیان متواضعانه وی بی دلیل نیست که حاصل چیدن تک تک میلیون‌ها بخیه‌ای که با بردباری هرچه تمام‌تر و با دقت و ظرافت بسیار کنار یکدیگر دوخته شده، آنچنانکه زیبایی از پس تلا‌لو زر و سیم طلوع می‌کند. اگر چه بسیاری از هنرهای اصیل و مردمی‌در طول زمان دستخوش تغییرات و فراز و نشیبهایی بوده‌اند، سرمه دوزی نیز از این قائده مستثنی نبوده اما تعمق، تفکر و چاره‌اندیشی دلسوزانه در زمینه حفظ، احیای ارزش‌های ملی، فرهنگی و هنرهای اصیل ایرانی و تحولا‌ت عمیق به لحاظ هنری و فنی، کاربردی و طراحی با استفاده از فناوری‌های نوین لزوما محسوس می‌باشد آنچنانکه در خور و شایسته شان هنرمندان بی ادعای صنایع دستی و هنرهای سنتی است بدون هیچ گونه شعارزدگی بکوشیم چرا که صنایع دستی امروز را شعور باید نه شعار.

هنر روبان دوزی

روبان دوزی یکی از زیر شاخه های سوزن دوزی است که از تلفیق انواع پارچه روبان و نخ گلدوزی می توان به خلق آثار زیبا پرداخت.
روبان ها از نظر رنگ، طرح و بافت از تنوع چشمگیری برخوردارند که هر یک را می توان به عنوان مکملی زیبا برای دکوراسیون در بخش های مختلف خانه به کار گرفت. به عنوان مثال روبان های باریک و ارزان قیمت در رنگ های پاستلی برای تزیین لوازم اتاق خواب مناسب هستند و روبان های ساتن، تافته، مخمل و ابریشمی با طرح ها و رنگ های کلاسیک برای تزیین کلاهک آباژور یا کوسن های اتاق پذیرایی مناسب و ایده ال هستند.
همچنین چسباندن و یا دوختن روبان در لبه وسایل پارچه ای شما را از تمیزدوزی لبه پارچه بی نیاز می کند ضمن آن که به لبه ی کار نمایی مرتب و تمیز می دهد.
برای تزیین پارچه های گلدار نیز می توان از روبان های رنگی ساده به عنوان یک حاشیه رنگی استفاده کرد. انواع روبان را می توانیم به صورت های گوناگون برروی کوسن ها نیز بچسبانیم ممکن است با دوخت این روبان ها به صورت کادری وسط کوسن را بیاراییم و یا کادری از آنها را به عنوان حاشیه ای دور کوسن استفاده کرد. با دوخت حاشیه ای از روبان های طرح دار بر روی پارچه های ساده می توانیم رومیزی ها و دستمال سفره هایی زیبابیافرینیم.
منزلتان را با تزیینات ابتکاری تنها با استفاده از روبان های رنگارنگ بیارایید. روبان ها را می توانید بر روی سطوح مختلف بچسبانید، بدوزید و یا گره بزنید و به این ترتیب با روشی ساده، به لوازم و بخش های مختلف منزلتان نمایی نو ببخشید.

یک سایت خارجی بسیار خوب برای آموزش روبان دوزی

نکات اولیه روبان دوزی

پارچه مناسب روبان دوزی کدام است؟
پارچه مناسب روبان دوزی پارچه ای است با بافت درشت مانند کتان، پاناما، ارگانزا، حوله ای و مخمل. سوزن باید راحت از پارچه عبور کند وگرنه کار تمیزی نمی توانید داشته باشید. رنگ پارچه باید ثابت باشد.
نخ مناسب روبان دوزی کدام است؟
نخ های dmc گلدوزی، نخ های مناسبی هستند. بعلاوه می توانید از نخ های عمامه گلابتون و دیسکو نیز استفاده کنید. رنگ نخ باید ثابت باشد.
روبان مناسب کدام است؟
روبان ها در اندازه های مختلف وجود دارند شما باید با توجه به نقشه باریک و یا پهن بودن روبان را انتخاب کنید. روبان های پهن و آهار دار مناسب گل های درشتی هستند که اغلب روی کار دوخته می شوند و نباید داخل پارچه شود. روبان های بدون آهار باریک با رنگ های تیره و روشن مناسبترین هستند. رنگ روبان باید ثابت باشد.
چگونه بدانیم پارچه نخ و روبان رنگ ثابت دارند؟
اگر قسمتی از پارچه نخ و روبان را خیس کنید و با کمی فشار روی پارچه ای سفید بکشید پارچه سفید نباید رنگی شود. حتی بهتر است کمی هم روی آنها اتو بکشید تا نتیجه کار را ببینید.
چگونه می توان رنگ روبان را ثابت کرد؟
یک قاشق مرباخوری سرکه و یک قاشق غذاخوری نمک را در یک لیتر آب حل کنید و پارچه و نخ و روبان را به مدت ۲۰ دقیقه در این محلول قرار دهید.

اگر با روبان دوزی اشنا نیستید و تا به حال اثار زیبا و حرفه ای روبان دوزی را ندیده اید به عکسهای زیر توجه کنید:

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

خرید نرم افزار آموزش سرمه دوزی و روبان دوزی

۲۵ پاسخ “آموزش نرم افزاری سرمه دوزی و روبان دوزی”

 1. عرفانه

  با سلام و تشکر.
  لطفا عکس هایی از ربان دوزی روی لباس بگذارید.

 2. behnaz

  خیلی قشنگه من عاشق روبان دوزی وکارهای هنری ام
  چندتا تابلو هم روبان دوزی کردم.از نیشابور

 3. علی
 4. ناشناس

  لطفا اموزش ربان دوزی رو به صورت نوشتاری یا تصویری بدید

 5. مدیر فروشگاه

  دوست عزیز برای یادگیری به سایتهای دیگر مراحعه کنید ما اینجا فقط میفروشیم این نرم افزار رو.

 6. فریده

  باسلام وخسته نباشید و ضمن عرض تبریک بمناسبت اعیاد قربان و غدیر
  لطفاآموزش ربان دوزی را و دوخت های آن رانیز قرار دهید در کنارتصاویر

 7. مدیر فروشگاه

  دوست عزیز شما میتوانید این مجموعه رو خریداری بفرمایید. عکس هایی که در سایت گذاشتیم فقط برای اشنایی بیشتر مخاطبان با این هنر است.

 8. نهال مثل همیشه

  سلام من تا حالا کار نکردم اما دوس دارم کار کنم

 9. فاطمه

  با سلام و سپاس ضمن خسته نباشید و تشکر از زحمات شما آیا می شود این آموزش ها را برای من بفرستید قبلاً از شما کمال تشکر را دارم

 10. فاطمه

  با سلام دوباره دوست دارم این مجموعه را خریداری کنم راهش را نمی دانم چند بارم سعی کردم ولی گویا غلط بود

 11. مدیر فروشگاه

  سلام
  به ما ایمیل بزنید
  info@1rang.net

 12. گلاله

  واقعا عالی بود من برای یادگیری روبان دوزی باید چیکارکنمواز کجاشروع کنم

 13. سعیده

  سلام.خسته نباشید.از عکسای ناااااااااازتون ممنون.خیلی خوشم اومد.میشه با آموزشش واسم ایمیل کنید؟ممنون میشم

 14. طیبه

  سلام
  کارهاتون جالب بودن
  اگه میشه پروانه هارو یک توضیح دهید.

 15. هدی

  سلام!عالی بود خیلی خوشم اومد.میشه با آموزشش واسم ایمیل کنید؟ممنون

 16. مدیر فروشگاه

  خیر دوست عزیز این مجموعه فروشی هست.

 17. parisa

  خیلی کارای جالبی هستند ممنون

 18. parisa

  درضمن میشه خواهش کنم برام کاراتونو بفرستید

 19. armin

  اولگو بزارید برای طرح های زیبای تان

 20. شهلا

  دارم دیوونه میشم از بس قشنگه

 21. فریبا

  سلام خیلی خوب بود لطفا با توضیح اموزش دهید.

 22. مونا

  هنر من ربان دوزی است خوشحال میشوم اگراموزش دهید

 23. زهرا

  واقعا کارتون عالیه

 24. مینا
 25. مانیا

پاسخ دهید